Skocz do zawartości



Podstawowe zabiegi resuscytacyjne


DrawSki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

image.png.d06ccad6d4f415a66a06b0bd8623cade.png

 

Udostępniam wam pomoc do gry IC oraz może kiedyś wam się przyda to w życiu prywatnym. Temat jest mojego autorstwa.

 

image.png.931939c35aedae3a933b863403c9257b.png

 

Wyróżniamy w pierwszej pomocy przedmedycznej cztery etapy.

 

Etap 1. Ocena miejsca zdarzenia

Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, bez tego nie udzielimy w skuteczny sposób pomocy osobom poszkodowanym. Przed wezwaniem odpowiednich służb musimy upewnić się co dokładnie zaszło, czy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo dla nas i osób trzecich, ile osób zostało rannych. Jeżeli posiadamy środki zabezpieczenia się w postaci rękawiczek - załóżmy je, posiadamy maseczkę? Również to jest dodatkowy atut bezpieczeństwa. Dlatego w tych krokach należy postępować w ocenie miejsca zdarzenia:

Zadbaj o własne bezpieczeństwo > Oceń skalę zagrożenia dla ciebie i osób trzecich > Ustal ilu jest rannych > W miarę możliwości osoby postronne poproś o oddalenie się w bezpieczne miejsce.

Etap 2. Ocena wstępna osób poszkodowanych

Polega na identyfikacji zagrożenia związanych z drożnością dróg oddechowych, oddechem i krążeniem. W pierwszej kolejności podchodząc do osoby rannej musimy ocenić jej wiek, płeć i wygląd. Po tym następuje ocena przytomności - ocenia się ją w różny sposób, najcześciej poprzez potrząśnięcie osobą za ramiona i jednocześnie do niej mówiąc. W ratownictwie występuje skala oceny świadomości czyli PGBN:

P - osoba jest przytomna

G - poszkodowany reaguje na głos

B - reaguje na ból

N - nieprzytomny

Osoba przytomna to taka, która reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz nawiązuje kontakt słowny z otoczeniem. W przypadku osoby nieprzytomnej należy udrożnić drogi oddechowe za pomocą chwytu czoło-żuchwa (i odchylenie jej) lub ewentualnie sprawdzenie czy żadne ciało obce nie zawadza w jamie ustnej, które prowadzi do niedrożności. Po udrożnieniu dróg oddechowych sprawdzamy oddech przy użyciu zmysłów czuje (nachylając się nad ustami poszkodowanego możemy wyczuć oddech jeżeli występuje), widzę (unoszenie się klatki piersiowej), słyszę (gdy osoba oddycha będziemy słyszeć czy prawidłowo to robi lub występują jakieś szmery) - oceniamy oddech przez 10 sekund. 

Ostatnim ważnym elementem jest ocena krążenia - czyli krwawienie, widoczne urazy.

 

Etap 3. Poinformowanie służb ratunkowych

Po zebraniu najważniejszych informacji czas na poinformowanie służb ratunkowych pod numerem alarmowym (112 / 911) należy:

-poinformować kto wzywa pomocy

-co się wydarzyło (wypadek, pożar)

-gdzie do tego doszło (miejscowość, powiat, województwo - jeżeli konieczne, ulica/skrzyżowanie, numer pobliskiej posiadłości, jaki blok, jakie mieszkanie)

-ile osób jest poszkodowanych

-jaki jest stan osób poszkodowanych

Po poinformowaniu służb przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. 

> Ułóż poszkodowanego na twardym podłożu

> Uklęknij obok poszkodowanego

> Ułnadgarstek swojej dłoni na rodku klatki piersiowej, a na nim drugdłoń

> Uciskaj klatkę piersiowna głębokość 5–6 cm u osoby dorosłej

> Należy uciskaz czstotliwocią 100–120/min

> Po każdym uciniciu pozwól, aby klatka piersiowa całkowicie wracała do pozycji wyjciowej, tzn. nie należy siopierać na klatce piersiowej w czasie trwania fazy relaksacji

> Fazy nacisku i relaksacji powinny trwać tyle samo

> Należy minimalizowaprzerwy w uciniciach tak, aby wykonaco najmniej 60 ucinięć w cigu każdej minuty

> zalecany stosunek uciśnięć do wentylacji (30:2). Jest to najlepszy kompromis pomidzy przepływem krwi a dostarczaniem tlenu. Uwaga! Istnieje możliwość resuscytacji tylko i wyłącznie uciskowej gdy osoba podejmująca RKO nie chce lub nie możne wykonywać oddechów ratowniczych

 

Etap 4. Pozostań na miejscu do przyjazdu służb ratunkowych

Pomoc to nie tylko poinformowanie służb, ale też pozostanie na miejscu zdarzenia i dalsze działanie. Bo do przyjazdu ratowników, policji, straży pożarnej może się wiele wydarzyć. Mogą przyjechać w kilka sekund, 3 minuty, 10 minut a nawet i kwadrans albo półgodziny. Dlatego pozostań na miejscu, obserwuj co się dzieje, pomóż tym którzy będą potrzebować pomocy. Jeżeli są osoby przytomne zadbaj o ich bezpieczeństwo, zadbaj o stan psychofizyczny. Jeżeli masz osobę nieprzytomną, ale oddychającą ułóż ją w pozycji bezpiecznej. 

image.png.122ce323a7679a9b7f2e724d412783b2.png

Nie działaj na miejscu sam, jeżeli są osoby w pobliżu i mogą Ci pomóc to im to zaleć. Niech nie stoją bezczynnie i obserwują bądź co gorsza nagrywają to smartfonami. Pamiętaj, że nie udzielenie pomocy poszkodowanemu jest karane.

Gdy zjawią się ratownicy, przekaż im najistotniejsze informacje. 

 

image.png.6026674aff9052c74187387e0740254c.png

 

Po wszystkim możesz cieszyć się, że dzięki tobie kogoś życie jest bezpieczne. Ograniczyłem przekazywaną wiedzę do podstawowych i najbardziej przydatnych informacji, można oczywiście rozpisać się bardziej w pierwszej pomocy przedmedycznej, ale najważniejsze jest aby podjąć się pomocy z treści powyższej.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kucharek napisał(a):

Poradnik jest okay, przyda się dla osób które będą pracować w LSFD

To jest bardziej poradnik dla graczy, bo w służbach typu LSFD inaczej wygląda ten łańcuch pomocy medycznej.

Jak wspomniałem, może wam się przyda w życiu prywatnym, warto znać chociaż podstawowy algorytm.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.02.2023 o 02:55, moIIyG napisał(a):

Przydatne dla lsob ktore rzeczywiscie gdy zobacza osobe poszkodowana to zainteresuja sie, a nie zignoruja i odwroca wzrok

Wtedy wyciągają ludzie telefony i nagrywają 😝 

Bardzo fajny poradnik, cieszę się, że znalazło się tutaj coś w tych tematach. Bardzo ładnie spolszczyłes AVPU 

Edytowane przez Luban
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny poradnik dla laików, jednakże muszę się przywalić jak to mam w zwyczaju kiedy widzę rażące błędy. Konkretnie kolejność podawania informacji jest błędna, najpierw podajesz gdzie się wydarzyło, później co wydarzyło, potem ilość ofiar ect - to co cię wypyta dyspozytor. No bo co w momencie kiedy wyładuje ci się telefon? Najważniejszym będzie na pewno że nazywasz się Krzysiu Nowak i masz 35 lat... Wiem że tu chodzi głównie o grę no ale wiadomo.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...